Doç.Dr. NALAN KAYRAK

Nöroloji ve Klinik Nörofizyoloji Uzmanı

Medya

Üzülüp sıkıldığınızda daha mı sık hastalanıyorsunuz ?

Üzülüp sıkıldığınızda daha mı sık hastalanıyorsunuz? Doğrudur... Houston'daki Teksas Üniversitesi'nde yapılan bir çalışmanın sonuçları şunu göstermiş: Üzüntülü olmanın sonucunda beyinde stresle ilişkili opioidlerin düzeyleri değişiyor, kanda inflamasyonla ilişkili proteinler artıyor ve bunların sonucunda kalp hastalıkları, inme ve metabolik sendromın da içinde olduğu bir dizi hastalığın ortaya çıkma riski de artıyor.

Date:
    December 16, 2015
Source:
    University of Texas Health Science Center at Houston
Summary:
    Feeling sad can alter levels of stress-related opioids in the brain and increase levels of inflammatory proteins in the blood that are linked to increased risk of comorbid diseases including heart disease, stroke and metabolic syndrome, according to a study

Journal Reference:

    A R Prossin, A E Koch, P L Campbell, T Barichello, S S Zalcman, J-K Zubieta. Acute experimental changes in mood state regulate immune function in relation to central opioid neurotransmission: a model of human CNS-peripheral inflammatory interaction. Molecular Psychiatry, 2015; DOI: 10.1038/mp.2015.110

 

 

VNS (Vagal Sinir Uyarımı) Tekniğinin Rehabilitasyona Katkısı

Stroke dergisinde yayımlanan yeni bir çalışmanın sonuçları, sınırlı sayıda inme hastasının VNS (vagal sinir uyarımı) tekniği ile birlikte rehabilitasyon uygulamasından yarar gördüğünü, bu yararın sadece rehabilitasyon gören hastaların iyileşmesinden daha fazla olduğunu gösteriyor ve daha fazla hasta ile bu sonucun tekrarlanması gerektiğini bildiriyor. Daha önce epilepsi ve depresyon tedavisinde kullanılan VNS tekniği, gelecekte inme hastaları için de bir umut olabilir.

"Vagus nerve stimulation shows progress in stroke patient recovery"

Date: December 9, 2015
Source: University of Texas at Dallas

Summary:
Vagus nerve stimulation (VNS) technology could help improve the lives of hundreds of thousands of people who suffer weakness and paralysis caused by strokes, new research suggests. The study marks the first time that VNS has been tested in individuals recovering from stroke.

Journal Reference:
Navzer Engineer, PhD et al. Safety, Feasibility, and Efficacy of Vagus Nerve Stimulation Paired With Upper-Limb Rehabilitation After Ischemic Stroke. Stroke, December 2015 DOI: 10.1161/STROKEAHA.115.010477

 

Epilepsi farkındalık günü

 Türkiye’de ve dünyada her yıl binlerce kişi epilepsi hastaları arasına ekleniyor. Her yıl 26 Mart, dünyada “Mor Gün”, yani “Epilepsi Farkındalık Günü” olarak kabul ediliyor. Purple Day/ Mor Gün fikri 2008’de Kanada’da epilepsi hastası 10 yaşında bir kız çocuğu olan Cassidy Megan öncülüğünde ortaya çıktı.

Cassidy’nin Purple Day/ Mor Gün etkinliğini başlatmasında ki asıl amaç epilepsi hastaların da diğer insanlardan bir farkının olmadığını ve epilepsi hastalarının yalnız olmadığını bilmelerini sağlamaktı. Mor renk bazı kültürlerde yalnızlığı ifade ettiği için tercih etti. Bu epilepsili insanların birçoğunun hissettiği toplumdan izole edilme hissine karşılık geliyordu. Epilepsinin insanlar tarafından kavranması ve bu konuda bilinçlenmelerinin sağlanması amacıyla başlatılan "Purple Day/Mor Gün" etkinliği tüm dünyada yankı bulmaya devam ediyor. Mor Gün etkinliği sayesinde her yıl 26 Mart’ta insanlar mor renkte giyinerek epilepsili hastalara destek oluyor. Epilepsi hastalığı hakkında toplumu bilinçlendirmek için hasta ve yakınlarının yanındayız.